Przepisy Na Szybko

Kopytka

kopytka - tradycyjne polskie danie
Przygotowanie:
20 minut
Gotowanie:
10 minut
Całość:
30 minut

Kopytka, znane również jako kluski ziemniaczane, to ukochane danie w tradycyjnej kuchni polskiej. Te małe, miękkie kluski przygotowywane ziemniaków, mąki i jajek od pokoleń zachwycają swoim smakiem i prostotą przygotowania. Podawane jako samodzielne danie, lub jako część większego posiłku, kopytka doskonale odzwierciedlają ciepło i tradycję polskiej kuchni domowej.

Składniki

  • 1kg ziemniaków
  • 200g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli

Przepis krok po kroku

  1. Ugotuj ziemniaki: Ziemniaki obierz, pokrój w drobną kostkę i ugotuj w wodzie z łyżeczką soli.
  2. Rozgnieć ziemniaki: Ugotowane ziemniaki odcedź, nastepnie rozgnieć dokładnie na gładkie puree i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
  3. Przygotuj ciasto: Wystudzone ziemniaki wymieszaj dokładnie z mąką i jajkiem do uzyskania gładkiej masy.
  4. Przygotuj kopytka: Ciasto na kopytka podziel na 5 równych części. Każdą część rozwałkuj naan wałek grubości około dwóch centymetrów, a następnie pokrój na kawałki grubości około jednego centymetra.
  5. Gotuj kopytka w osolonej wodzie: W szerokim garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli i do gotującej wody wrzuć partię kopytek. Kopytka gotuj przez około 2 minuty od wypłynięcia a następnie wyciagnij je z wody łyżką cedzakową i ugotuj następną partię.
  6. Podawaj na ciepło: Ugotowane kopytka podawaj na ciepło, najlepiej świeżo po ugotowaniu lub odgrzane na patelni. Smacznego!

Pytania, odpowiedzi, wskazówki i porady

Jak gotować kopytka, aby się nie sklejały?

Aby kopytka się nie sklejały, zaleca się gotowanie ich w niewielkich porcjach, w szerokim garnku. Dodaj kopytka do gotującej wody, w takiej ilości, która swobodnie zmieści się na dnie garnka w pojedynczej warstwie, najlepiej nie dotykając się nawzajem. Po minucie gotowania delikatnie zamieszaj wodę w garnku nad kopytkami drewnianą łyżką, aby kopytka odłączyły się od dna garnka, jeśli któreś przywarło. Unikaj mieszania bezpośrednio kopytek, gdyż są bardzo delikatne i łatwo je rozgnieść.

Jak gotować ziemniaki na kopytka?

Nie ma specjalnych wymagań co do ziemniaków i sposobu ich gotowania. Ważne jest, aby ziemniaki były całkowicie ugotowane i można je było zgnieść na miękkie i gładkie puree. Kopytka można przygotować z ziemniaków pozostałych z obiadu z poprzedniego dnia w duchu kuchni zero-waste.

Czy ziemniaki trzeba przepuszczać przez maszynkę do mięsa?

W niektórych przepisach zalecane jest zmielenie ziemniaków na kopytka w maszynce do mięsa. Nie jest to konieczne, jeśli ziemniaki są dobrze ugotowane i miękkie, ponieważ bez problemu rozgnieciemy je na puree. Jednak przygotowując większą ilość kopytek, użycie maszynki do mięsa może być przydatne, przyspieszyć i ułatwić pracę.

Jaką mąkę wybrać do kopytek?

Kopytka można przygotować z każdej mąki pszennej. Jeśli chcesz wybrać konkretny rodzaj, zalecane jest użycie mąki typu 500 lub 550. Mąki o niższych typach lepiej nadają się do lekkich ciast i biszkoptów, natomiast mąki o wyższych typach, takie jak 750, są używane do wypieku chleba.

Czy kopytka można przechowywać?

Ugotowane kopytka można przechowywać w lodówce przez dzień lub dwa i bez problemu odgrzać je na patelni. Kopytka można także zamrozić i przechować w zamrażarce przez kilka tygodni. Zamrożone kopytka należy rozmrozić przed ogrzaniem na patelni.

Jak podawać kopytka?

Kopytka można podawać jako dodatek do obiadu, na przykład do mięsa czy gulaszu. Idealnie skomponują się również z surówką Colesław.
Kopytka można podać też jako samodzielne danie, na przykład kopytka z cebulką i boczkiem. Na patelni podsmaż drobno pokrojony boczek, pod koniec smażenia boczku dodaj pokrojoną w kostkę cebulkę. Do tak przygotowanego boczku z cebulą dodaj kopytka i podsmaż całość przez 2-3 minuty, i gotowe.

Czy kopytka można podawać na słodko?

Tak, kopytka na słodko są szczególnie lubiane przez dzieci. Prostym i szybkim sposobem może być przygotowanie kopytek w bułce tartej z dodatkiem słodkiej śmietany. Na patelni roztop łyżkę masła, dodaj dwie łyżki bułki tartej i podsmaż całość przez dwie minuty. Następnie dodaj porcję kopytek i wszystko wymieszaj, podsmażając kolejne dwie minuty. Tak przygotowane kopytka posyp delikatnie cukrem lub podawaj ze śmietaną wymieszaną z łyżką cukru.

Czym się różnią kopytka, kluski leniwe i gnocchi?

Kopytka to kluski z ziemniaków, kluski leniwe przygotowane są z twarogu i mąki. Gnocchi to rodzaj włoskich klusek przygotowanych z mąki i ziemniaków podobnie jak kopytka. W większości przepisów wszystkie te rodzaje klusek mogą być używane zamienne, na przykład kopytka idealnie nadają się do przepisu na zapiekane gnocchi.

Kalorie i Wartości Odżywcze (Makro)

Przybliżone wartości odżywcze (1 porcja):

  • Kalorie: 275 kcal
  • Tłuszcze: 2g
  • Węglowodany: 54g
  • Białko: 9g

Informacja orientacyjna, ze względu na potencjalne zmienne składniki, ich ilość, rodzaj, dokładny sposób oraz czas przygotowania.

Polecane Przepisy

zupa dyniowa na ostro

Zupa Dyniowa

gofry

Chrupiące Gofry

nalesniki

Naleśniki z Mascarpone